Redukcyjne aldechydy

  • Napisane przez Bożena Kupczyk
  • Update: 11/12/2017

W poniedziałek 11 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły w osobach: Figaj J, Jatczak Z., Kirszner K., Kamyszek I., Kabacińska N., Kułakowski M., Staszewska D., Przybylski J., Wąsowicz K., Sciepura K., Czarny M., Ficer W., Kirszner M., Kilian B. oraz Zielińska Z.  uczestniczyli w zajęciach z chemii  PWSZ w Gnieźnie.

Warsztaty  dotyczyły właściwości redukcyjnych aldehydów oraz utleniających właściwości związków chromu i manganu. Podczas wykładu "Chemia związków chromu i manganu" poprowadzonego przez dr A. Matłokę uczniowie zapoznali się z właściwościami fizyko-chemicznymi chromu, manganu i ich związków oraz wpływem na zdrowie. Dowiedzieli się także, że związki chromu i manganu występują w świecie przyrody nieożywionej w postaci pięknych minerałów. Uczniowie mieli okazję popracować w laboratoriach, gdzie przeprowadzili eksperymenty z zakresu reakcji redoks: nadmanganianu potasu w środowisku kwaśnym, obojętnym i zasadowym; przejście chromianów w dwuchromiany i odwrotnie.

A także przeprowadzili próbę Tollensa i Trommera dla roztworów glukozy i sacharozy. Wykonane przez siebie lustra srebrowe mogli zabrać na pamiątkę. Na koniec zajęcia zostały zwieńczone pokazami ciekawych eksperymentów chemicznych w wykonaniu mgr inż. Karola Ciesielskiego. Na zakończenie nietypowej lekcji spotkała nas "chwila historii" - zwiedzanie Muzeum Zabytków Techniki Wiejskiej z eksponatami m.in. z codziennego  życia i pracy patrona szkoły - Hipolita Cegielskiego.

 

 

Jesteśmy też tu

Top