Czy czytanie ma sens?

  • Napisane przez Aldona Mikrut
  • Update: 17/12/2017

W poniższej wypowiedzi chciałabym odpowiedzieć na pytanie: Czy w XXI wieku czytanie książek ma sens ?

Drodzy Rodzice i Uczniowie

Postęp cywilizacyjny, który dokonał się za sprawą rozwoju nauki i techniki, sprawił, że nawyk czytania książek zanika. Większość z nas (młodych i „nieco starszych”) cały swój wolny czas spędza przed telewizorem, grając w gry komputerowe czy serfując po Internecie. Książka jest na ostatnim miejscu w rankingu sposobów spędzania wolnego czasu. Tymczasem okazuje się, że czytanie książek ma wiele zalet i stanowi bardzo ważny czynnik w rozwoju i dorastaniu człowieka. Dotyczy to, nie tylko małych dzieci, którym rodzice czytają bajki, ale również, a może przede wszystkim, młodzieży. Oto kilka powodów, dlaczego warto czytać:

Ø  Czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu. Wprawia go w ruch, każe mu myśleć, wyrywa go z uśpienia i sprawia, że ćwiczone są mięśnie w mózgu. Dzięki temu poprawia się zdolność analitycznego myślenia. W czasie czytania trzeba zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające posiadają większą wiedzę i lepiej odnajdują się w różnych sytuacjach.

Ø  Czytanie wzbogaca słownictwo. Podczas czytania książek napotykamy na nowe słowa. Nie musimy wtedy sięgać po słownik, gdyż mózg próbuje zrozumieć dane słowo na podstawie kontekstu. Dzięki temu szybciej je zapamiętujemy. W ten sposób uczymy się słów.

Ø  Czytanie rozwija umiejętność wypowiadania się w piśmie. Jeśli czytanie poprawia zdolność analitycznego myślenia i wzbogaca słownictwo, to logicznym jest, że uczy również poprawnie budować  zdania. Dzięki czytaniu możemy więc dokładniej i precyzyjniej wyrażać swoje myśli nie tylko w mowie, ale również piśmie.

Ø  Czytanie poszerza wiedzę i uczy życia. Więcej czytamy, więcej wiemy. To oczywiste. Możemy czytać książki dotyczące różnych problemów, osadzone w różnych ramach czasowych, opisujące różne zachowania ludzi, miejsca. Dzięki temu lepiej odnajdujemy się w życiu i w sytuacjach, których doświadczamy.

Ø  Czytanie poprawia koncentrację i pamięć. Książki to dłuższe opowieści zamknięte w logiczną całość. Obcując z książką wchodzimy w historie, które nas zaciekawiają i chcemy wiedzieć, co dalej. Książka dotyka wielu aspektów, prezentuje wiele wątków. Dlatego musimy się skupić i skoncentrować na tym, co czytamy. Musimy pamiętać o tym, co już przeczytaliśmy, by zrozumieć to,      co dopiero przeczytamy. A zatem koncentracja i pamięć to umiejętności rozwijane i doskonalone w czasie czytania książek.

Ø  Czytanie rozwija wyobraźnię. Czytając wizualizujemy sobie w głowie miejsca, osoby, sytuacje. Niejako reżyserujemy przedstawiony w książce świat i kręcimy  na jego podstawie film. To jest naprawdę niesamowita umiejętność i wspaniałe doświadczenie.

Ø  Czytanie buduje poczucie własnej wartości. Im więcej czytamy tym więcej wiemy. Im więcej wiemy, tym pewniej się czujemy w różnych sytuacjach. Im pewniej się czujemy, tym bardziej rośnie poczucie naszej wartości. To jest reakcja łańcuchowa, która nie czyni żadnych szkód, a wręcz daje same korzyści.

Ø  Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą. Książki to źródło wiedzy, sposób na poszerzenie horyzontów i możliwość wzbogacania słownictwa. Każda książka niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji. Mając wiedzę i umiejętności wyniesione z przeczytanych książek, już nigdy nie będziemy musieli milczeć lub „robić mądrej miny do złej gry” w sytuacji, gdy inni będą rozmawiać.

Ø  Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę. Zamiast nudzić się, można chwycić za książkę, by przenieść się do innego świata i poznać nowe postaci. Czytanie zabija nudę. Trzeba tylko znaleźć to, co się lubi i co nas interesuje.

Mając to wszystko na uwadze zachęcam Was  - Rodzice i Uczniowie do czytania książek. To od Was -  Rodziców zależy, czy wykształcicie  u swoich dzieci nawyk obcowania ze słowem pisanym. A Was – Uczniowie zapraszam do korzystanie z zasobów biblioteki szkolnej, w której znajdują się nie tylko lektury,  ale również „książki – czytadła”, mogące być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Aldona Mikrut - nauczyciel bibliotekarz

Ostatnio zmieniany niedziela, 17 grudzień 2017 16:21

Jesteśmy też tu

Top